Muzealna środa w Toruniu
Toruń jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych miast województwa kujawsko-pomorskiego. Co roku przyciąga coraz większą liczbę turystów, ze względu na swoje dziedzictwo kulturowe. Największe znaczenie dla turystyki Torunia ma zabytkowy, średniowieczny zespół miejski wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO. Miasto może pochwalić się również ogromnymi zbiorami muzealnymi. Dzięki uprzejmości Muzeum Okręgowego możemy zwiedzić aż 8 różnych muzeów w środy za darmo.
Jak dojechać do Torunia?
Na wycieczkę do Torunia wybrałam się pociągiem POLREGIO- przewoźnikiem regionalnym obsługujący bezpośrednią trasę z Bydgoszczy do Torunia. Bilet kupiłam przez aplikację KOLEO, która obsługuje kilka linii pociągowych. Za bilet ulgowy z przysługującą mi zniżką studencką zapłaciłam 9,40zł, tak samo w drugą stronę. Podróż z Bydgoszczy do Torunia trwa godzinę. Z innych miejscowości również polecam pociąg, jednak wiem, że dla niektórych jest to męczarnia lub wolą inny środek transportu jak na przykład bus, więc polecam zajrzeć na stronę FLIXBUS. Tutaj także możecie załapać się na niezłe oferty, a społeczności na różnych stronach facebookowych poratują Was kolejnymi zniżkami nawet o 15%. Kolejną opcją na uzyskanie zniżek jest Studencki Starter. Wchodząc na stronę Studenckiego Starteru wybieramy miasto i wyświetlają nam się zniżki danego miasta, również udział w tym bierze FLIXBUS.
RADA
Aplikacja KOLEO stworzyła program polecający, gdzie możecie zostać Ambasadorem. Musicie wykonać 7 przejazdów zamawiając bilet poprzez KOLEO, aby odblokować swój unikalny kod promocyjny. Polecając go swoim znajomym uzyskacie 5zł na konto KOLEO do wykorzystania na kolejne podróże oraz Wasz znajomy, który kupi bilet i odbędzie wyjazd.
Gdzie nocować w Toruniu?
Osobiście nie szukałam noclegów w Toruniu, jednak w łatwy sposób możecie sprawdzić ile wyniesie Was planowany pobyt. Z prawej strony macie niebieskie okienko ze strony lub klikając w podany link przejdziecie od razu do hoteli w Toruniu na Booking.com. Wystarczy wpisać miejsce pobytu oraz datę. Booking.com przedstawi Wam kilka ofert, z których możecie skorzystać. Istnieje również opcja filtrowania, gdzie możecie sobie ustawić cenę od najwyższej lub najniższej oraz opcja udogodnień, gdzie możecie zaznaczyć czy chcecie opcję ze śniadaniem lub bez. Pamiętajcie, że zakładając konto na Booking.com otrzymujecie 10% zniżki. Każdy kolejny nocleg sprawi, że może ta zniżka wzrosnąć do 20% . Aby odblokować 20% zniżkę musicie zrealizować 5 pobytów w ciągu 2 lat. Dzięki temu możecie otrzymać nie tylko rabat, ale także bezpłatne śniadanie.
Komunikacja miejska w Toruniu
Wszystkie przedstawione muzea leżą w samym centrum Torunia i blisko siebie, więc nie ma konieczności kupowania biletów. Jednak, jeśli chcecie sobie zwiedzić inne zakątki Torunia to przygotowałam małą ściągę odnośnie cen biletów komunikacji miejskiej.
Więcej na stronie torun.pl
Muzeum Podróżników im. Tony'ego Halika
Muzeum Podróżników im. Tony'ego Halika oddano do użytku turystom w 2003 roku. Mieści się w kamienicy przy ulicy Franciszkańskiej 9/11 w Toruniu. Do powstania muzeum przyczyniła się Elżbieta Dzikowska- żona Tony'ego, która podarowała mieszkańcom Torunia ponad 800 eksponatów pochodzących z kultur pozaeuropejskich. W muzeum znajdują się m.in. ceramika, broń, mnóstwo fotografii z podróży czy też egzotyczne nakrycia głowy. Część eksponatów pochodzi z telewizyjnego programu ,,Pieprz i wanilia", który prowadzili Elżbieta Dzikowska i Tony Halik. Halik, był polskim podróżnikiem i wraz z żoną prowadzili programy podróżnicze dla TVP z różnych zakątków świata. Razem zrealizowali około 400 filmów dokumentalnych. Halik ma na swoim koncie 13 książek, mnóstwo artykułów o tematyce podróżniczej, a także był współautorem komputerowej Encyklopedii świata. Uważam, że warto zajrzeć do tego muzeum, ponieważ to jedyne takie miejsce w Polsce, które poświęcone jest słynnemu podróżnikowi Tony'mu Halikowi. Ogromne wrażenie zrobiła na mnie mapa świata z przytwierdzonymi kluczami hotelowymi, w których gościli Elżbieta Dzikowska wraz z Tonym. Przy okazji polecam Wam obejrzenie filmu ,,Tony Halik. Urodzony dla przygody" w reżyserii Marcina Borchardta. Opowiada o człowieku, który stworzył własną legendę. Reżyser przybliża nam sylwetkę postaci Tony'ego Halika i to jakim był człowiekiem. Występuje tam również Elżbieta Dzikowska, która opowiada o jego życiu. A kto mógł znać go lepiej, jak nie ona. Aktualne ceny biletów wstępu oraz godziny otwarcia muzeum w grafice poniżej.
Dom Mikołaja Kopernika
Dom Mikołaja Kopernika mieści się w zabytkowej, gotyckiej kamienicy przy ulicy Kopernika 15/17 w Toruniu. W XV wieku dom ten należał do rodziny Koperników i większość historyków jest zgodna, że to tu swoje miejsce narodzin miał Mikołaj Kopernik. W tej kamienicy astronom po raz pierwszy skierował swe oczy ku gwiazdom. Kamienica sama w sobie powstała prawdopodobnie w 1370 roku i należy to tak zwanych spichlerzdomów, które pełniły funkcje mieszkalne, jak i magazynowe. Dom Mikołaja Kopernika został wpisany do rejestru zabytków w 1929 roku, natomiast otwarcie muzeum nastąpiło w 1973 roku. Aktualnie muzeum przeszło gruntowną modernizację. Miejsce to łączy najnowsze technologie multimedialne z historyczną tkanką zabytkowego domu średniowiecznego. Turyści mogą liczyć na dawkę wiedzy z zakresu życia codziennego rodziny mieszczańskiej oraz życia i dzieła Mikołaja Kopernika. Mikołaj Kopernik to najbardziej znany astronom i twórca teorii heliocentrycznej. Jest to prawdopodobnie pierwszy heliocentryk w Europie od czasów starożytnej Grecji. Aktualne ceny biletów wstępu oraz godziny otwarcia muzeum w grafice poniżej.
Ratusz Staromiejski
Ratusz Staromiejski to główny punkt na mapie Torunia, którego nie da się pominąć. Mieści się na ulicy Rynek Staromiejski 1 w Toruniu. Budynek jest jednym z największych i najpiękniejszych tego typu budowli w Europie, która jednocześnie posiada rozbudowane tło historyczne. W 1997 roku wpisany został na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. W średniowieczu Ratusz koncentrował się na życiu publicznym, handlu i polityce miasta. Był głównym ośrodkiem sądowym oraz siedzibą rady miejskiej. W późniejszych czasach Ratusz został przeobrażony i zyskał piętro reprezentacyjne, w której mieściła się sala posiedzeń Rady miejskiej, ale również Sala Królewska. To tutaj 17 czerwca 1501 roku zmarł król Jan Olbracht. Obecnie Ratusz Staromiejski jest główną siedzibą Muzeum Okręgowego w Toruniu i miejscem wielu uroczystości oraz wydarzeń o charakterze kulturalnym i nie tylko. Zgromadzone są tu zbiory sztuki gotyckiej, które pochodzą z Torunia oraz Śląska. Najcenniejszym zbiorem galerii sztuki gotyckiej są XIV-wieczne witraże pochodzące z kościołów Torunia i Chełmna. Poza ogromną liczbą zabytków, możemy podziwiać obrazy m.in. Matejki czy Witkacego. Dodatkową atrakcją, jaką niesie za sobą Ratusz Staromiejski jest udostępniony taras widokowy, z którego możemy podziwiać panoramę Torunia. Dodam tylko, że wejście na wieżę ratuszową w środy jest płatne. Aktualne ceny biletów wstępu oraz godziny otwarcia muzeum w grafice poniżej.
Muzeum Toruńskiego Piernika
Muzeum Toruńskiego Piernika przy ul. Strumykowej 4 to wyjątkowe miejsce łączące tradycję z nowoczesnymi rozwiązaniami. 14 lutego 1763 roku mariaż Johanna Weese z Dorotheą Schreiber zainicjował powstanie jednego z najbardziej znanych przedsiębiorstw piernikarskich na świecie, którego tradycje są kontynuowane do dzisiaj w Fabryce Cukierniczej Kopernik S.A. W ten sposób pierniki toruńskie stały się symbolem miasta i znane przez turystów z Polski i różnych zakątków świata. Muzeum prezentuje historię i zabytki piernikarskie wielowymiarowo: turyści mogą m.in. sami upiec piernika i przejść przez etap jego tworzenia. O Muzeum Toruńskiego Piernika można pisać wiele, ponieważ już sam budynek jest wyjątkowy i posiada długą historię. Jest to jeden z najstarszych obiektów przemysłowych w regionie. Budynek jest świadkiem zmian technologicznych i dynamicznego rozwoju, jaki dokonał się w tym miejscu. Muzeum składa się z trzech poziomów ekspozycji. Na zwiedzających czekają liczne atrakcje i niespodzianki, m.in. film o najsłynniejszym toruńskim pierniku, czyli „katarzynce”, wystawa prezentująca zabytkowe formy piernikarskie oraz piece do wypieku pierników. Największe wrażenie zrobiło na mnie piętro, w którym przestawiony został piernik w życiu codziennym. Szczególnie zachwyciła mnie sala zaaranżowana w stylu PRL-u oraz żółty żuk, którym niegdyś transportowano pierniki. Dla chętnych udostępniona jest klubokawiarnia zaaranżowana w stylu lat 50-80. XX w. Aktualne ceny biletów wstępu oraz godziny otwarcia muzeum w grafice poniżej.
Muzeum Twierdza Toruń
To kolejne ciekawe muzeum znajdujące się na mapie Torunia. Zlokalizowane jest przy ulicy Wały Generała Sikorskiego 23/25 w Toruniu w sąsiedztwie dworca autobusowego i WKU. Podwalina Bastionu IV wniesiono w latach 1886–1888. Jest to idealna propozycja dla fanów historii. Toruńskie fortyfikacje to jeden z najlepiej zachowanych w Europie zespołów budowli obronnych, stanowiący niezwykle cenny zabytek architektury militarnej. Doskonale zachowany zespół obiektów, składający się z fortów, schronów, baterii artyleryjskich i budowli zaplecza, stanowi nie lada gratkę dla wszystkich miłośników dawnego budownictwa obronnego. Koszary mogły pomieścić około 160 żołnierzy. Mierzy 113 metrów i posiada 16 komór podzielonych na 26 pomieszczeń. W salach dawnych koszar przygotowano wystawę, która za pomocą plansz, makiet, dioram i urządzeń multimedialnych przybliża zwiedzającym wielowiekową historię fortyfikacji Torunia oraz wszelkie aspekty z nią związane. W muzeum mieści się wystawa prezentująca ogólne dzieje Torunia, garnizon twierdzy i jego wpływ na życie miasta oraz liczny sprzęt militarny. Warto zwrócić uwagę na eksponaty- broń, amunicja, przewoźna wieża pancerna. Aktualne ceny biletów wstępu oraz godziny otwarcia muzeum w grafice poniżej.
Muzeum Sztuki Dalekiego Wschodu w Kamienicy pod Gwiazdą
Muzeum Sztuki Dalekiego Wschodu w Kamienicy pod Gwiazdą mieści się przy ulicy Rynek Staromiejski 35 w Toruniu. Kamienica bardzo się wyróżnia na tle innych. Wykonana została w stylu późnobarokowym z ozdobną złotą gwiazdą na szczycie. Wiele razy została przebudowywana i zmieniała swoich właścicieli. Jednym z nich był wychowawca synów Kazimierza Jagiellończyka, a w późniejszym czasie Filippo Buonaccorsi. Kamienica nosi ślady różnych epok – od gotyckich murów, przez bogato zdobioną barokową fasadę, aż po wnętrza, które kryją wspaniałe kręcone, drewniane schody ozdobione figurami Minerwy i lwa. Od 1970 roku w kamienicy znajduje się Muzeum Sztuki Dalekiego Wschodu, gdzie otwarto pierwszą w Polsce stałą ekspozycję sztuki dalekowschodniej. Muzeum nie powstałoby gdyby nie Tadeusz Wierzejski, który ofiarował swoją kolekcję. Jest jednym z najhojniejszych darczyńców polskich muzeów po II wojnie światowej. W zbiorach możemy dopatrzeć się starożytnych chińskich wyrobów z brązu, które mają ponad trzy tysiące lat. Muzeum może pochwalić się unikatową, dalekowschodnią porcelaną, a także różnego rodzaju rzeźby i naczynia. Zwiedzający mogą również odwiedzić ogród orientalny ulokowany na podwórzu kamienicy. Można tu natrafić na różnego rodzaju rośliny, które są charakterystyczne dla krajów dalekiego wschodu. Aktualne ceny biletów wstępu oraz godziny otwarcia muzeum w grafice poniżej.
Bonus
Jeśli chcecie się zatrzymać na dłużej w klimacie dalekiego wschodu i zasmakować kuchni azjatyckiej to kilka kroków od muzeum przy ulicy Szerokiej 34 znajduje się restauracja BAZA Craft Beer & Ramen. Miejsce to jak sama nazwa wskazuje specjalizuje się w przygotowywaniu Ramenu. Myślę, że jest to miejsce godne polecania, szczególnie dlatego, że ramen był bardzo sycący i porcja dość spora, jak na swoją cenę.
Brak komentarzy: